فهرست ها

بزرگداشت روز قلم در محفل ادبی بهار

همزمان با 14تیرماه و روز قلم محفل ادبی بهارکتابخانه عمومی شهید مطهری مشهد مقدس با حضور شاعران و فرهیختگان برجسته مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی، محفل ادبی بهار کتابخانه عمومی شهید مطهری مشهد مقدس با موضوع گرامیداشت 14تیرماه روز قلم با حضور مجتبی ابوالقاسمی دبیر انجمن و نسرین قدمگاهی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد مشهد مقدس،حسن عارفی مهر  شاعر طنزپرداز، محمد مهدی ناصری شاعر،بهاره  تقی پور شاعر و نویسنده ، زهرا عراقی شاعر کودک و نوجوان ، فاطمه منصوری و جمعی از شاعران و فرهیختگان عضو کتابخانه عمومی شهید مطهری مشهد برگزار شد.

  این جلسه به عنوان اولین جلسه حضوری محفل ادبی کتابخانه عمومی شهید مطهری بعد از شیوع ویروس کرونا با حضور تعداد بسیار محدود شاعران و اعضای کتابخانه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در محل کتابخانه شهید مطهری برگزار شد.

  در ابتدای این جلسه مجتبی ابوالقاسمی با قرائت اشعاری با موضوع مناسبت های ایام از جمله 14تیرماه روز ملی قلم و  ارج نهادن به اهالی قلم؛ نویسندگان، مترجمان، منتقدان، پژوهشگران توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1381 و  تطابق این روز با مناسبتها و اعیاد باستانی ایران زمین از برگزاری جلسه محفل ادبی کتابخانه کتابخانه شهید مطهری مشهد و حضور در جمع شاعران و علاقه مندان به شعر و ادب ابراز خوشحالی کرد.

  نسرین قدمگاهی استاد دانشگاه نیز در این جلسه به بیان تاریخچه ای از شعر در ایران باستان و پیشینیان ایران زمین از جمله علت نامگذاری 14 تیر به نام روز قلم پرداخت.

 وی گفت: بر اساس بخشی از مطالب کتاب آثارالباقیه اثر ابوریحان بیرونی در ایران باستان در روز 13 تیرماه  جشنی را به نام جشن تیرگان برگزار و  در همین روز هوشنگ، از پادشاهان پیشدادی، کاتبان را به رسمیت شناخت و به مردم دنیا دستور داد تا در روز جشن لباس کاتبان را بپوشند و مقام آنان را عزیز دارند.

 وی در ادامه حماسه هایی از جمله حماسه آرش کمانگیر و نقش شاعران و ادیبان کشور در پاسداشت و انتقال فرهنگ و تمدن ایران زمین از دوران گذشته تاکنون پرداخت.

 در ادامه این جلسه محمد مهدی ناصری مولف کتاب «وعشق فرصتی میان ماندن و نماندن است» به قرائت اشعار خود پرداخت.

 قرائت اشعاری از حسن عارفی مهر شاعر طنز پرداز خراسانی،بهاره تقی پور،زهرا عراقی و فاطمه منصوری ادامه بخش این محفل ادبی بود.

 اشعاری در مدح حضرت فاطمه معصومه(س)، سردار حاج قاسم سلیمانی؛ شهید فخری زاده از جمله موضوعات اشعار شاعران این محفل ادبی بود.

 لازم به ذکر است از ابتدای شیوع ویروس کرونا، جلسات محفل ادبی بهار در فضای مجازی اسکای روم و صفحه اینستاگرام کتابخانه تشکیل می شود و تا کنون 10 جلسه در فضای مجازی برگزار شده است.

اخبار و اطلاعیه